Miriam Němcová

Miriam Němcová

www.miriamnemcova.cz

Nejznámější česká dirigentka působící po celém světě.

Začala svoji dirigentskou dráhu v šestnácti letech; po absolutoriu Pražské konzervatoře a během studia oboru kompozice a dirigování na AMU v Praze (mj. u prof. Václava Neumanna).

Působí s řadou profesionálních ansámblů (Sukův komorní orchestr, Karlovarský symfonický orchestr, Filharmonie Hradec Králové, Pěvecký sbor Českého rozhlasu, Pražský filharmonický sbor). Dále působila mj. v Komorní opeře Praha a v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, kam se po ročním angažmá u Karlovarského symfonického orchestru v roce 1991 vrátila jako šéf opery. Dalším angažmá pak byla Státní opera Praha.

Od září 1995 je Miriam Němcová také pedagogem a vedoucím oddělení dirigování na Pražské konzervatoři, kde současně řídí symfonický orchestr. Mezinárodní dirigentské kurzy vedla např. v Hradci Králové, v jihokorejském Seoulu a naposledy pro Studio lirico.

Kromě toho se věnuje stálé koncertní činnosti u nás i v zahraničí jako hostující dirigent či jako umělecký šéf orchestru Praga Sinfonietta, pěveckého sboru Vox Pragae a Českého národního sboru. Od roku 2001 byla stálým hostem Filharmonie Hradec Králové, s níž nahrála na CD cyklus symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany.

Velmi úspěšnou inscenací pak byla Popelka G. Rossiniho Popelka (premiéra 2018 v režii Constance Larrieu) v Divadle F. X. Šaldi v Liberci.

Do spektra dirigentských aktivit M. Němcové patří též práce v nahrávacích studiích při natáčení filmové hudby pro mezinárodní produkce.

Copyright © 2023 CZECHCONCERT. Všechna práva vyhrazena. Webové galerie | Michal Vitásek 2018.